FARKIMIZ ; SİZİ TÜRKİYEYE , AVRUPA ÜLKELERİNE, AMERİKA VE KANADAYA V,S TOPLAM 25 ÜLKEYE GÖNDERMEDEN, TÜRKİYEDEKİ VE DİĞER ÜLKELERDEKİ EMEKLİLİK İŞLEMİNİZ DE DAHİL
23 YILDIR YAPABİLİYORUZ.

BAYANLARA EMEKLILIK IMKANI
BAYANLAR YURTDISINDA HIC CALISMASALAR DAHI YURTDISI IKAMETLERINI VE DOGUMLARINI BORCLANARAK EMEKLI OLABILIYORLAR. ARAYIN, BILGI ALIP YARARLANIN.
YURTDIŞI EMEKLİLERİNE ÖNEMLİ DUYURU !
6 AYDAN FAZLA YURTDIŞINDA İKAMET EDENLER; YOKLAMA BELGELERİNİ SGK YA VERMEK ZORUNDA OLUP, SGK NIN 30.3.2022 TARİHLİ GENEL YAZISIYLA TALİMATLANDIRILMIŞTIR. DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYABİLİRSİNİZ.
ÖNEMLİ HATIRLATMA !
YURTDIŞINDA ÇALIŞTIKTAN SONRA O ÜLKEDEN AYRILDIYSANIZ VEYA TÜRKİYEYE KESİN DÖNDÜYSENİZ, ÇALIŞTIĞINIZ YURTDIŞI SİGORTA KURUMUNDAKİ HAKLARINIZI ÖĞRENMEK, YURTDIŞI SİGORTA KURUMUNDAN ÇALIŞMA BELGENİZİ ALDIRMAK, YURTDIŞI SİGORTA KURUMUNDAN MAAŞ BAĞLATMAK İÇİN BİZİ ARAYABİLİRSİNİZ.
DIKKAT ! ONEMLI…
ULKELER ARASI GELIR VE FINANSAL BILGILERIN PAYLASILMASI, KARSI ULKELERE BILDIRILMESINE AIT CUMHURBASKANLIGI KARARNAMESI Resmi Gazetede 1.6.2021 tarihinde yayinlanarak yururluge girmistir. Turkiye de veya diger ulkede geliri olanlar, Kanada da geliri olup, sosyal yardim alanlar, arayin, detayli bilgi alin.

Telefon no: (905) 616-8102

YURTDIŞI EMEKLİLİK YASASINDA KÖKLÜ DEĞİSİKLİKLER

TBMM tatile girmeyip; uzatilan calisma suresinde adalet ve ekonomi konularinda yasal duzenlemeler beklenirken, suratle YURTDISI BORCLANMA VE YURTDISI EMEKLILIK yasasinda cok koklu degisiklikler getiren yasayi cikardi.
 
TBMM de 17.7.2019 tarihinde kabul edilip, 19.7.2019 tarihli resmi gazetede yayimlanip, HEMEN 1.8.2019 tarihinde yururluge giren 7186 sayili kanunla, gurbetci yurttaslarimiz aleyhine, YURTDISI BORCLANMA ve YURTDISI EMEKLILIKTE KOKLU degisiklikler yapilmistir.
 
SGK nin aciklari buyuyor gerekcesiyle butun fatura gurbetciye cikarilmis, SIK SIK, torba yasalarla cikarilan ISVERENLERIN PRIM BORCLARININ AFLARININ BAGKURLULARIN PRIM BORCLARININ AFLARININ, PRIM BORCU YAPILANDIRMALARININ SGK ACIKLARINI DAHA COK BUYUTTUGU gozardi edilmistir.

Sosyal güvence gelecekten emin olmak demektir. Sosyal güvenlik sistemi ise, çeşitli sosyal risklerde insanın ihtiyaçlarını karşılayan bir sistemdir. Sosyal güvenlik sistemi bir anlamda nesiller arasinda yapilmiş bir sözleşmedir. Kanada'da 2 ana sosyal güvenlik sisteminin mevcut olduğunu “Canada Pension Plan (Kanada emeklilik sistemi) ile Old Age Security” olarak bundan evvelki yazılarımda belirtmiş ve genel olarak anlatmıştım.

Kanada'nın 2 ana sosyal güvenlik planı mevcuttur. Bunlar; Canada Pension Plan (CPP) ve Old Age Security planları olmak üzere ikiye ayrılır. İki planı da burada beraberce inceleyelim.

 

 

 Turkuaz TV'nin, Sosyal Güvenlik Uzmanı Nuri Sansarlıoğlu ile yaptığı röportaj

 Türkiye ile Kanada arasındaki sosyal güvenlik anlaşmasının anlatıldığı seminerin özeti

Türkiye'de Sosyal Güvenlik alanında yapılan değişikliklerin Yurtdisin'daki Türklere yansıması
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu`nun tüm maddeleri Ekim/2008 başında yürürlüğe girdi. Tamamı yürürlüğe giren yeni sosyal güvenlik yasasıyla, Türkiye'nin sosyal güvenlik sisteminde çok detaylı ve köklü değişiklikler yapıldı. Yurtdışındakileri ilgilendiren en önemli değişiklik ise, yurt dışı çalışmalarının ve ikametlerinin borçlanılmasındaki değişiklik ile yurt dışından emekli olmadaki değişikliklerdir.

Sosyal Güvenlik’te neler değişti?
 
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu`nun tüm maddeleri Ekim/2008 başında yürürlüğe girdi.

Tamamı yürürlüğe giren yeni sosyal güvenlik yasasıyla, Türkiye’nin sosyal güvenlik sisteminde çok detaylı ve köklü değişiklikler yapıldı.

Yurtdışındakileri ilgilendiren en önemli değişiklik ise, yurt dışı çalışmalarının ve ikametlerinin borçlanılmasındaki değişiklik ile yurt dışından emekli olmadaki değişikliklerdir.